Nauka w Centrum Solaris

2022-04-20

·       Solaris i Uniwersytet Opolski zapraszają na serię warsztatów dla dzieci i młodzieży

w ramach 19 Opolskiego Festiwalu Nauki

·       Zagadki paleontologiczne, Biolodzy lecą w kulki, Kryminalne zagadki, Z pamiętnika młodego zielarza to tylko niektóre z tematów warsztatów zaplanowanych na wtorkowe spotkania z nauką w opolskim Solarisie

 

19 Opolski Festiwal Nauki zaprasza na wyjątkowe spotkania z nauką w Centrum Handlowym Solaris. Dla pasjonatów nauki przygotowano ponad 20 wydarzeń edukacyjnych.  Pierwsze spotkanie z cyklu zaplanowano na najbliższy wtorek 26 kwietnia br. To początek cyklicznych warsztatów, które będę odbywać się w każdy wtorek i wybrane czwartki do 21 czerwca br. Punktem kulminacyjnym spotkań z nauką będzie Piknik Naukowy na Placu Kopernika przed galerią Solaris.

Uniwersytet Opolski to akademickie wydarzenie popularyzujące naukę wśród mieszkańców Opola i okolic, organizowane przez Uniwersytet Opolski od blisko 20 lat. Przedstawiciele opolskich jednostek naukowych, kulturalnych, muzealnych i edukacyjnych w przystępny sposób prezentują swoje osiągnięcia naukowe i techniczne. Celem Festiwalu jest upowszechnianie różnych dziedziny nauki poprzez niecodzienne i interesujące spotkania z nauką i praktykującymi ją naukowcami. Rok rocznie program wzbogacają też warsztaty związane z tradycją i kulturę Opolszczyzny. Przedstawiciele opolskich jednostek naukowych, kulturalnych, muzealnych i edukacyjnych pokażą, że nauka może być świetną zabawą i sposobem na spędzenie wolnego czasu

- Nauka towarzyszy każdej dziedzinie naszego życia. Dlatego z przyjemnością kolejny raz dołączyliśmy do grona partnerów Festiwalu Nauki w Opolu. Tematy warsztatów odbywających się w naszym centrum są tak różnorodne, że jestem przekonana, ze każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Pracownicy naukowi Uniwersytetu udowodnią, że nauka może i jest dobrą zabawą bez względu na wiek. Liczę, że program warsztatów spodoba się mieszkańcom Opola i okolic - zaprasza Aleksandra Mastalerz, Regional Marketing Manager z NEPI Rockcastle.

 

Nauka w Solarisie to projekt blisko 20 warsztatów, podczas których dzieci, młodzież i ich opiekunowie będą mogli poznać tajniki fizyki i chemii, odkrywać świat przyrody. Rozwiązując kryminalne zagadki uczestnicy warsztatów poczują się jak technicy kryminalni pracujący na miejscu przestępstwa. Warsztaty odbywają się w dwóch turach o godzinie 17.00 i druga grupa o 18:15. Liczba miejsc na każdym warsztacie jest ograniczona. Dlatego już dziś warto się zapisać na wybrany przez siebie temat spotkania .

 

 - Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł samodzielnie przeprowadzać proste eksperymenty, badać skamieliny, poznać techniki fotografii kryminalistycznej oraz daktyloskopii. Akademicy pokażą w jaki sposób badania naukowe wykorzystywane są w prawie, medycynie i wielu innych dziedzinach życia społecznego – zachęca do udziału w spotkaniach dr Katarzyna Książek, organizatorka Opolskiego Festiwalu Nauki.

 

Warto również wziąć udział w Opolskim Pikniku Naukowym, który tradycyjnie odbędzie się przed Centrum Handlowym Solaris na placu Kopernika, 7 maja br. Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej Opolskiego Festiwalu Nauki http://festiwal.uni.opole.pl oraz w galerii Solaris Center w Opolu.

 

Organizatorami Opolskiego Festiwalu nauki są: Uniwersytet Opolski, Miasto Opole, Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Partnerami projektu są PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Centrum Handlowe Solaris, Polskie Towarzystwo Fizyczne, Wirtualna Akademia Astronomii działająca przy Instytucie Fizyki Uniwersytetu Opolskiego i Opole Campus.

 

 

Plan warsztatów w Solaris Center

 

Kwiecień

·       wtorek, 26 kwietnia - dr Agata Wójcik, Czy łatwo jest rysować w odbiciu lustrzanym?

 

Maj

·       wtorek 10 maja - dr Mateusz Antczak, Zagadki paleontologiczne

·       czwartek, 12 maja - dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, Lalka motanka

·       czwartek, 12 maja - dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, Historyczne Koło fortuny

·       wtorek 17 maja - dr Małgorzata Jaźwa, Z pamiętnika młodego zielarza.

·       wtorek 17 maja - dr Małgorzata Jaźwa, Biolodzy lecą w kulki: ziołowe kule do kąpieli i nie tylko

·       wtorek 24 maja - mgr Marcin Marcinaik, Mój ogród marzeń

·       wtorek 24 maja - dr Dżoana Latała-Matysiak, Las w słoiku

·       wtorek 31 maja - Kryminalne zagadki

Czerwiec

·       wtorek 7 czerwca - mgr Monika Rusztowicz, Jak mieć piękną i zdrową skórę?

·       wtorek 14 czerwca - dr Grzegorz Spaleniak, Chemia jest wszędzie!

·       wtorek 21 czerwca - mgr Monika Rusztowicz, Jak mieć piękną i zdrową skórę?